• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Логопедична сторіночка

Артикуляційна гімнастика в домашніх умовах шляхом використання ейдетичних завдань

«Дихаємо правильно - легко розмовляємо»

Дитина з перших днів життя намагається спілкуватися з вами. Спочатку це лише мова жестів, тіла, плач. Приблизно до шести місяців малюк починає лепетати. До свого першого Дня народження він вимовляє прості слова, а вже через рік - використовує в мові близько 200 слів і форм простого пропозиції.

Це найбільш поширений варіант. Однак, не у всіх дітей мова розвивається так гладко. Про те, які етапи розвитку дитячого мовлення і з якими проблемами можуть зіткнутися батьки, і піде мова нижче.

Перевірка слуху дитини

Це те, що необхідно зробити на самому початку життя дитини. Якщо є які-небудь проблеми зі слухом, мова дитини може розвиватися неправильно або не розвинутися взагалі. Дитина, яка не чує, не може нормально спілкуватися. Тому, якщо ваш малюк до 10 місяців не може навіть вимовляти склади - покажіть дитину ЛОР лікаря. Звичайно, у дитини перевіряють слух при народженні, але це неможливо зробити повноцінно в цьому віці. Так що, навіть якщо вам сказали, що при народженні у дитини все в порядку - це не остаточна гарантія того, що проблеми зі слухом не будуть виникати в майбутньому. Іноді, наприклад, слух може погіршитися або взагалі пропасти внаслідок захворювання (частіше це наслідки менінгіту ). Так що повіряти слух своєї дитини періодично, щоб бути впевненим, що це не стане причиною проблем з розвитком мови.

Важкі періоди

Є періоди в житті маленького чоловічка, коли розвиток мови може бути ускладнене. Це відбувається на початку другого року - дитина захоплена ходьбою і просто "забуває" про розмову. Швидко зростаючі фізично діти також нехтують іншими навичками, начебто мови. Цей період потрібно просто перечекати. Після декількох тижнів все повертається до нормального життя. Головне - весь цей час спонукайте дитину до розмови, щоб він не відвик спілкуватися.

Якщо дитина вперто мовчить

Деякі діти на другому чи навіть третьому році життя як і раніше використовують лише кілька звуків і спілкуються в основному жестами та мімікою. Як не намагаються батьки спонукати його до розмови - нічого не виходить. Причини цього явища можуть бути різні. Наприклад:

- Якщо потреби дитини задоволені, перш ніж вони будуть виражені в словах, йому просто немає необхідності говорити. Часто батьки роблять помилку, виконуючи вимоги дитини на першу його жесту. Ви повинні дати йому зрозуміти, що він повинен словами пояснити, що йому потрібно. Дайте дитині стимул для розвитку мови.

- Поруч з дитиною немає людини, з якою він хотів би говорити. Наприклад, ви на роботі, а малюк залишений на піклування бабусі, яка весь день читає або в'яже і зовсім ніяк не спілкується з дитиною.

- Якщо батьки занадто суворі з дитиною і багато забороняють йому, малюк може зберігати мовчання, щоб підкреслити свою власну думку. Це особливо часто стосується хлопчиків. Придивіться до своєї дитини і оцініть своє звернення з ним.

- Якщо ви "завантажуєте" дитини все новими і новими заняттями - він втомлюється і замикається в собі. Малюк повинен мати час для відпочинку, ігор та сну, для досвіду, для вільного спілкування з ким йому хочеться. Якщо стимулів до розмови занадто багато - дитина губиться, йому важко сприймати навколишній світ.

- Мовчання може бути також реакцією на сварки батьків, на переведення його в ясла, дитячий сад, на переїзд, на тривале перебування в лікарні.

Закономірні етапи розвитку дитячого мовлення

2-3 місяці

Дитина починає гуліть. У нього з'являються перші звуки, поки тільки голосні (ааа, еее, ууу). Він сприймає навколишній більш усвідомлено, намагається виражати емоції. Наприклад, він може посміхатися і при цьому тягнути якийсь звук. Це і є зачатки майбутньої промови.

Що ви можете зробити: Як можна більше говоріть з вашою дитиною, спілкуйтеся з ним, створюючи діалог з жестів і міміки. Повторюйте звуки, що видаються маленькою дитиною, щоб заохочувати його "спілкування" з вами.

Що викликає побоювання: Дитина не видає взагалі ніяких звуків і не звертає уваги на людей, які говорять з ним. Він не реагує на звуки, навіть самі гучні і різкі.

8-11 місяців

Дитина починає вимовляти склади - спочатку індивідуально, а потім у рядках, наприклад, ра-ра, ма-ма. Перші слова створюються, як правило, випадково. Малюк ще не співвідносить їх з предметами, які вони означають.

Що ви можете зробити: Підкреслюйте важливість розмови для дитини. Стимулюйте його на розмову, хваліть його, спілкуйтеся з ним, вимовляючи чітко кожне слово. Не сюсюкайте з дитиною! Він уже може співвідносити слова за змістом і він буде копіювати вашу манеру розмови. Саме в цьому віці закладаються основи майбутньої мови дитини. Говоріть з ним, читайте йому прості вірші, співайте дитячі пісеньки.

Що викликає побоювання: Дитина продовжує гуліть. Він навіть не почав белькотати, вимовляючи склади.

1 рік життя

Дитина говорить простими словами, висловлює свої потреби та думки. Співвідносить слова з поняттями, які вони означають. Швидко вчиться, освоює нові слова і використовує їх у мовленні. До кінця першого року дитина вже в змозі вимовляти прості речення, пов'язувати їх в мові. Тим не менш, малюк ще дуже радий поговорити жестами, намагаючись отримати щось в якості заохочення.

Що ви можете зробити: Читайте книги, показуйте дитині картинки, фотографії і спонукайте його розповісти, що він бачить. Співайте пісні разом - діти дуже охоче навчаються таким чином. Саме в піснях розвивається їх мовний апарат, прищеплюються навички вимовляння звуків.

Що викликає побоювання: Дитина не тільки не вимовляє ніяких фраз, але навіть окремих слів. Він не виконує прості прохання, не розуміє їхнього змісту. Він не пов'язує звуки, його мова - недоладне гуління і лепет.

2-3 роки

Дитина в змозі спілкуватися більш-менш повноцінно. Він все розуміє, співвідносить слова з предметами, становить фрази і пропозиції. Його словниковий запас збагачується стрімко, він прагнути говорити якомога більше. Дуже важливо в цей час стежити, щоб усі звуки виголошувалися правильно. Звичайно, звук "р" дається важко і зазвичай діти починають вимовляти його трохи пізніше.

Що ви можете зробити: Продовжуйте спілкуватися з дитиною на рівних - він оцінить це. Попросіть його виконувати більш складні завдання, такі як, наприклад, "принести книгу, яка лежить на столі". Можна ускладнити завдання, запитавши: "А де наша улюблена книга?" Нехай дитина знайде її сам.

Що викликає побоювання: Малюк не намагається поєднувати слова в пропозиції. Продовжує використовувати тільки прості звуки, не збагачує словниковий запас.

Якщо ви впевнені, що дитина чує і розуміє вас, і логопед підтверджує, що немає ніяких вроджених дефектів - дайте дитині час. Пройдіть спокійно всі етапи розвитку - дитяча мова іноді буває непередбачувана. Дитина може мовчати до трьох років, а потім раптом почати говорити відразу складними фразами і пропозиціями. Головне - не переживайте завчасно і завжди хвалите дитину за те, що він робить добре. Нехай він відчуває себе важливим і улюбленим.

Кiлькiсть переглядiв: 431